BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

ORKIESTRA OiFP POD BATUTĄ JERZEGO MAKSYMIUKA

Podczas piątkowego koncertu Orkiestrę OiFP poprowadzi doskonale znany białostockim melomanom kompozytor, Dyrygent Honorowy OiFP, Jerzy Maksymiuk. Przy fortepianie wystąpi młoda i utalentowana pianistka Julia Kociuban. Początek koncertu o godzinie 19:00.

Po raz kolejny Orkiestra OiFP zagra w piątek (13 czerwca) pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Słynący z propagowania muzyki współczesnej kompozytor dokonał prawykonań około dwustu współczesnych utworów. Orkiestrze towarzyszyć będzie laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych Julia Kociuban, obecnie studiująca na Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. P. Gililova.

Program wieczoru wypełni klasyka XIX i XX wieku. Usłyszymy Koncert fortepianowy Francisa Poulenca oraz IX Symfonia C-dur „Wielka” Franza Schuberta.

Poulenc jako członek słynnej „Grupy Sześciu” w swoich utworach dążył do realizacji prostoty, jasności formy i uwolnienia muzyki od patosu. Dalszy rozwój stylu francuskiego kompozytora poszedł w kierunku muzyki religijnej, zachowując jednak prostotę środków. Stąd też w Koncercie fortepianowym, który powstał w okresie „drugiej młodości” twórcy słychać zarówno żartobliwość i figlarność muzyki, lekkość formy, ale także odwołania do muzyki klasycznej, liryczność oraz zadumę.  

Kolejną częścią muzycznego spotkania będzie IX Symfonia C-dur „Wielka” Franza Schuberta. Utwór został odkryty dopiero dziesięć lat po śmierci kompozytora przez Roberta Schumanna i niemal natychmiast stał się objawieniem niedocenianego za życia twórcy. Spotykamy w niej owe „niebiańskie dłużyzny”, wywołujące wrażenie oderwania się od czasu i rzeczywistości, o których mówił z zachwytem oczarowany Schumann. Dzięki bogactwu melodycznemu i związkom z muzyką ludową IX Symfonia C-dur „Wielka” zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć romantycznej symfoniki.

13 VI 2014, SALA KONCERTOWA, UL. PODLEŚNA 2, GODZ.: 19:00

CENY BILETÓW:
bilet normalny: 40 zł
bilet ulgowy: 32 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 20 zł
wejściówka ulgowa: 15 zł

JERZY MAKSYMIUK
Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki (klasa J. Lefelda), kompozycji (klasa P. Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya). Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Brał udział m.in. w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor off the Letters. Elgar Society przyznało mu prestiżowy złoty medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara. Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Z tych dawnych kompozycji sam najbardziej ceni „Expront” (1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa. W ostatnich latach, w których dużo komponuje, powstały m.in. następujące utwory: „A lonely Star over Be’er – Sheva” (2010) – utwór na kwintet, „Vivaldi w Bostonie” na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy (2010), „Liście gdzieniegdzie spadające” na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), „Lament serca, Kielcom in memoriam” na orkiestrę, klarnet i sopran (2012). Muzyka (85 minut) napisana do niemego filmu „Mania” z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie. Maestro ma wiele odznaczeń, m.in.Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Gloria Artis”. Polskie Radio uhonorowało go Brylantową Batutą. Szczyci się także SuperWiktorem. Artysta jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok.

 

JULIA KOCIUBAN
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. W latach 1998–2006 uczyła się pod kierunkiem mgr O. Łazarskiej. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie. Do 2012 roku była studentką prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje na Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. P. Gililova. Jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa, 2008), „Jeudis du Piano” w Genewie (2011). W 2011 roku zdobyła także III nagrodę na III Europejskim Konkursie Pianistycznym w Ouistreham/Caen (Francja). Ponadto jest laureatką wielu prestiżowych stypendiów m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”. Pracowała z wieloma znakomitymi pedagogami m.in.: M. Voskresensky, W. Mierżanow, I. Monighetti, G. Wyss, J.C. Pennetier, A. Jasiński, J. Soriano, K. Popowa-Zydroń, J. Rouvier, T. Ungar, K. Helwig, D. Kim, E. Wong, O. Maisenberg, M. Raekallio. Koncertowała w Polsce, Francji, Niemczech, Rosji, Włoszech, Kuwejcie, Chinach, Kanadzie, Austrii, Szwajcarii, Estonii, na Białorusi, Ukrainie i Litwie. W kwietniu 2009 odbyła trzytygodniowe tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych. Występowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym La Roque d’Antheron (2010, 2011), Festiwalu Pianistycznym Young Euro Classic w Berlinie, XIV Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, 64. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju. Wielokrotnie występowała jako solistka z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych w Polsce i poza jej granicami pod batutą m.in.: J. Maksymiuka, N. Järvi, K. Järvi, J. Salwarowskiego, M. Nałęcz-Niesiołowskiego, M. Dworzyńskiego, N. Krauze, M. Wolińskiej, Ł. Borowicza, R. Bader, M. Tworka, E. Klas, M. Nesterowicza, M. Caldi, P. Przytockiego i J. Swobody. Jej nagrania wielokrotnie były wykorzystywane przez Program 2 Polskiego Radia, Telewizję Polską oraz Francuskie Radio „France musique”. Koncertuje także wspólnie z braćmi w „Trio rodzinnym” oraz DUOKociuban. Julia Kociuban reprezentowana jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Źródło